Odważniki, znane jako kettlebell ( więcej info kliknij tutaj) czy rosyjska giria, wyglądają jak kula armatnia z rączką. Były używane już w starożytnej Grecji, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Przywędrowały one do Rosji około roku 1700 z zachodu Europy. Pierwotnie używane były jako narzędzie do ważenia zboża. Stopniowo zaczęto używać ich do pokazów siły podczas różnego rodzaju jarmarków oraz festiwali. Bardzo szybko zauważono pozytywne efekty jakie daje trening z odważnikami co spowodowało, iż ówcześni „siłacze” co raz częściej dołączali je do swoich programów estradowych. Około roku 1880 trening z odważnikami sportowymi został przedstawiony w kręgach rosyjskich atletów. W 1885 roku w Sankt Petersburgu została otwarta pierwsza w Rosji sala do podnoszenia ciężarów (10 sierpień 1885 – jest to data uważana za początek „podnoszenia ciężarów” w Rosji). Treningi odbywały się trzy razy w tygodniu pod okiem lekarzy, którzy bacznie obserwowali reakcje ludzkiego ciała na poszczególne ćwiczenia oraz różne obciążenia. Na zachodzie Europy mniej więcej w tym samym czasie trenowały z odważnikami takie legendy jak Artur Saxon ( rekord świata w wyciskaniu sztangi jednorącz – 158,5kg) oraz Eugene Sandow – pierwszy na świecie kulturysta.

 

W pierwszej połowie XX wieku przez zawirowania wojenne trening z odważnikami został niemal zapomniany na zachodzie Europy. Inaczej stało się w Związku Radzieckim, gdzie ćwiczyli nimi zarówno zwykli ludzie jak i olimpijscy sztangiści. Odważniki stały się również bardzo popularne w rosyjskim wojsku po drugiej wojnie światowej. Dzięki swojej mobilności oraz nieporównywalnej efektywności treningów z nimi, stały się niezastąpionym narzędziem rozwoju siły i wytrzymałości sowieckiej armii. Do dzisiejszego dnia kraje byłego bloku wschodniego używają odważników jako narzędzia, które eliminuje słabe punkty w przygotowaniu atletycznym sportowców.

 

Rosyjscy naukowcy dokonali szeregu eksperymentów odnośnie efektu treningu z odważnikami na ludzkie ciało. Voropayev (1983) obserwował dwie grupy testowe studentów pod kątem sprawności fizycznej, badanej przez podstawowe testy takie jak: podciąganie na drążku, skok pionowy, sprint na 100 m i bieg na jeden kilometr. Pierwsza grupa studentów przygotowywała się do testu wykonując powyższe ćwiczenia, natomiast grupa eksperymentalna trenowała z odważniakami.  Grupa eksperymentalna wykazała lepsze rezultaty w każdym z testów!! Inni naukowcy udowodnili równie ciekawe rzeczy :

  • Łuchkin (1947), Łaputin (1973) – odważniki poprawiają koordynację i zręczność,
  • Zikow (1986), Griban (1990) – odważniki poprawiają generalne przygotowanie fizyczne oraz rozwijają podstawowe atrybuty u profesjonalnych sportowców,
  • Shevtsova (1993) – odważniki obniżają tętno spoczynkowe do 56 na minutę. Średnie ciśnienie krwi u girevika (rosyjskie określenie na trenującego z odważnikami) to 110/70 w lato i 114/74 w zimie,
  • Voropayev (1997) – trening z odważnikami poprawia kompozycję ciała, obniża poziom tkanki tłuszczowej w organizmie oraz powoduje zbilansowany rozwój wszystkich grup mięśniowych

 

Komunistyczny rząd szybko zdał sobie sprawę z pozytywnych efektów używania kettli i w 1981 roku specjalna komisja ogłosiła obowiązkowe treningi z odważnikami dla obywateli ZSRR, co miało na celu podniesienie ich produktywności oraz obniżenie kosztów opieki zdrowotnej.

 

Po drugiej wojnie światowej a konkretnie w 1948 roku podnoszenie odważników stało się osobnym sportem. Właśnie w tym roku przeprowadzono pierwsze zawody, w których wzięło udział ponad 200 000 osób. Oto niektóre z wyników:

  • 60 kg Konovolov : 28 rwań, 7 podrzutów
  • 70 kg Salomaha 23 rwania , 15 podrzutów
  • 80 kg Lavrentev 30 rwań , 13 podrzutów
  • > 80 kg Bolshokov  33 rwania , 19 podrzutów

W latach 70-tych Girevoy Sport stał się częścią Powszechnego Związku Sportowego ZSRR. Ciągle jednak nie ustanowiono jednolitych reguł sportowych. Dopiero w 1985 roku   po utworzeniu komitetu sportowego GS dokonano standaryzacji reguł i podziałów na kategorie wagowe. W listopadzie tego samego roku odbyły się w Litebsku pierwsze oficjalne rosyjskie zawody .

W latach 90 odważnikami sportowymi trenowano praktycznie tylko w krajach byłego bloku wschodniego. Jednak na fali emigracji przywędrowały one do Stanów Zjednoczonych. Początkowo tylko jako narzędzie fitness a od 2000 roku również jako sport. Z USA kettle ponownie przywędrowały do Europy zachodniej i tak historia zatoczyła koło.